HISTORIA

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Zblewie zostało założone przez przybyłych z robót w Berlinie p.p. Leona Bączka i Mariana Zalewskiego w roku 1923. Na czele organizacji stał prezes. Selekcjami kierowali naczelnicy odpowiednicy trenerów. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu. "Sokół" posiadał salę do ćwiczeń, wydzierżawioną od pana Perszonki przy ul. Głównej. Towarzystwo posiadało też sztandar, który przetrwał okres okupacji, przechowywany przez Gustawa Kołodziejczyka. Jako ciekawostkę należy dodać, że w drużynie grało 11 piłkarzy z rodziny Birnów.

Po wyzwoleniu w roku 1945 "Sokół" musiał zawiesić swoją działalność. Wtedy to powstały "Ludowe Zespoły Sportowe". Nowi działacze LZS-u, jak Leszek Żytkowski, budowniczy obecnego stadionu w Zblewie, długoletni prezes pan Edmund Szulc oraz inni, starali się włączyć do kultury fizycznej jak najszerszy krąg młodzieży. Następnym prezesem w 1970 roku został pan Edwin Fierka, który wspólnie z nieżyjącym już Henrykiem Birną i pozostałymi członkami zarządu chcieli kontynuować przedwojenne tradycje. I to im się udało. Powstał Ludowy Zespół Sportowy "Sokół".

W roku 1973 obchodzona była 50-ta rocznica istnienie Towarzystwa Sportowego "Sokół". Z inicjatywy komitetu obchodów 50-lecia w lipcu 1973 roku doszło do spotkania pokoleń. Przybyło około 50-ciu członków, wraz ze współzałożycielami Leonem Bączkiem i Marianem Zalewskim. Ówczesne władze województwa nie dopuściły do wręczenia zespołowi sztandaru, ani do udekorowania pamiątkowymi medalami dawnych członków i działaczy. z okazji tych obchodów doszło do historycznego spotkania zakończonego wynikiem 2:2.

W drużynie dawnego "Sokoła" grali m.in. Longin Skrzypek, Czesław Goryński, Henryk Weisbrodt, Bronisław Kwaśniewski. Druzyna zasilona została stoperwm "Włókniarza" Starogard Gdański - Piotrem Burkiem. Po byłym przedwojennym "Sokole" pozostały: sztandar, 2 puchary, medale za osiągnięcia kolarskie M. Gilli, drążki gimnastyczne przechowywane w dawnej strażnicy przez Witolda Kulasa.

Mimo iż tamten "Sokół" przeszedł do historii, na jego miejsce wszedł całkowicie odnowiony "SOKÓŁ ZBLEWO"!!!


Zdjęcia 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17 dzięki uprzejmości Janka Stachowiaka, syna druha Franciszka Stachowiaka. Kolejne zdjęcia źródła internetowe oraz www.zblewo.pl


1. 

 2.

3.
 4.

 5.

 6.

 7.

 8.

 9.

 10.

11.


 12. SZTANDAR SOKOŁA

 13. REWERS SZTANDARU
 14.




 15.
 16. Przypinka do klapy muduru

17. Pieczęć wypukła





Zblewo, Towarzystwo Sokół. Dolny rząd - drugi z prawej Franciszek Stachowiak, trzeci Augustyn Kołodziejczyk z żoną. W środku Marian Zalewski, pierwszy z lewej Wiktor Piątek
źródło: www.zblewo.pl



Towarzystwo Sokół . W środku Marian Zalewski
źródło: www.zblewo.pl



Przemarsz Sokoła w Zblewie ulicą Kościelną do kościoła
źródło: www.zblewo.pl

kolejne 5 zdjęć źródło: archiwum prywatne Roman Wierzba















najnowsze zdjęcia grupowe:








Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Sokół Zblewo vs Orzeł Subkowy 1:0

Kolejne ciekawe zdjęcia z historii Sokoła

Aktualny skład drużyny